Wystawa Atchafalaya – w królestwie mokradeł

atch_plakat_a[1]

kwiecień – czerwiec 2014 r.

Autorska Galeria Fotografii „Czas Podróży”

Częstochowa, ul. Piłsudskiego 19 (naprzeciw Dworca Kolejowego)

Czynna: pon.-pt. 10.00 – 18.00, sb. 10.00-14.00

Wstęp wolny

Atchafalaya – w królestwie mokradeł

fotografie Krzysztofa Muskalskiego

Atchafalaya – odnoga największej rzeki Stanów Zjednoczonych Missisipi tworzy w jej delcie niezwykłe rozlewiska. Stały się one ostoją dla sporej gromady dzikich zwierząt, poczynając od czarnych niedźwiedzi poprzez rysie, orły amerykańskie po aligatory i raki. Region ten stał się nową ojczyzną dla francuskich uchodźców z kanadyjskiej Akadii oraz francuskich rojalistów, którzy znaleźli tu schronienie przed szubienicami rewolucji francuskiej. Region ten słynie z odrębności kulturowej, której wizytówką stała się kuchnia cajun ukształtowana przez różne narody, stanowiąc odzwierciedlenie burzliwej historii regionu.

Atchafalaya – największe mokradła Stanów Zjednoczonych urzekają niezwykłością swego krajobrazu. Sceneria lasu cypryśnikowego wynurzającego się z rozlewisk Atchafalaya, lasu oplecionego powiewającymi szarfami mchu hiszpańskiego, lasu, którego wody leniwie patrolują liczne aligatory, tworzy niezapomnianą atmosferę stanowiącą unikalną mieszankę grozy i piękna.

Krzysztof Muskalski – częstochowski lekarz okulista. Obok okulistyki jego pasją są podróże oraz fotografia artystyczna. Jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. W ramach swoich podróży odwiedził wiele zakątków Polski, Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wyprawy opisuje w licznych artykułach, spotkaniach, audycjach radiowych i telewizyjnych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu autorskich i zbiorowych wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą oraz autorski album fotografii „Czas Podróży”. Prowadzi Autorską Galerię Fotografii w Częstochowie oraz jest gospodarzem cyklu prezentującego autorów fotografii podróżniczej „Obrazki z podróży” w częstochowskim Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Jest inicjatorem i współorganizatorem Międzynarodowych Salonów Fotografii Artystycznej Lekarzy „PhotoArtMedica” w Częstochowie.